You may find the pdf copy of the program and abstracts here.

Notes

[ May 12 ] [ May 13 ] [ May 14 ] [ May 15 ] [ May 16 ] [ May 17 ]
Sunday, May 12
Commemoration Session in Room S101 (Chair: Xiao-Shan Gao)
9:00–9:10 Speech by the director of AMSS
9:10–9:20 Biography of Wen-Tsün Wu
-- the Releasing Ceremony of the Collected Works of Wen-Tsün Wu
9:20–10:30 Speeches by invited guests
Wu's Academic Contributions Session in Room S101 (Chair: Hongbo Li)
10:30–10:45 Jean-Paul Brasselet
On the Contribution of Wu Wen-Tsün to Algebraic Topology
10:45–11:00 Kee Yuen Lam
Wu Wen-Tsün's Great Contributions to Topology
11:00–11:15 Banghe Li
Hilbert 15th Problem and Ritt-Wu Method
11:15–11:30 Xiao-Shan Gao
Wu Wen-Tsün and Mathematics Mechanization
11:30–11:45 Wenlin Li
Wu Wen-Tsün and History of Chinese Mathematics
11:45–12:15 Group photo
12:20–14:00 Lunch at Wuke Restaurant
Open Forum: Peasonal Recollections of Master Wu Wen-Tsün in Room N204 (in Chinese language only)
14:00–15:00 Chinese Association for Artificial Intelligence Session
15:00–16:00 USTC session (collector: Banghe Li)
16:00–17:00 Chinese Mathematics History session (collector: Wenlin Li)
17:00–18:00 Mathematics Mechanization session (collector: Zhuojun Liu)
18:00–19:30 Dinner at Wuke Restaurant
The end
Back to Top
Monday, May 13
Plenary Session 1 in Room N204 (Chair: Xiao-Shan Gao)
9:00 – 9:45 Jean-Paul Brasselet
The Wu Characteristic Classes: an Introduction (Abstract)
9:45 – 10:30 Sen Hu
On Wu Classes and Its Applications to Mathematical Physics (Abstract)
10:30–11:00 Group Photo and Tea Break
Plenary Session 2 in Room N204 (Chair: Shaoshi Chen)
11:00 – 11:45 Xiao-Shan Gao
Quantum Algorithms for Optimization over Finite Fields and Applications in Cryptanalysis (Abstract)
11:45 – 12:30 Peter J. Olver
Some New Results in Distance Geometry (Abstract)
12:30–14:00 Lunch at Wuke Restaurant
Invited Session 1 in Room N202
(Chair: Jean-Paul Brasselet)
Invited Session 2 in Room N204
(Chair: Shaoshi Chen)
14:00–14:30 Samuel Monnier
Wu Chern-Simons Theories (Abstract)
Zhi-Wei Sun
Problems and Results on Permutations (Abstract)
14:30–15:00 Marcelo J. Saia
The Wu Classes of Singular Varieties (Abstract)
Qing-Hu Hou
Indefinite Sum of $P$-Recursive Sequences and Congruences (Abstract)
15:00–15:30 Hisham Sati
Twisted Differential (Higher) Wu Structures and Applications (Abstract)
Arthur L.B. Yang
Eulerian Polynomials and Interlacing Sequences (Abstract)
15:30–16:00 Alice K.M. Libardi
On Cobordism of Maps of Locally Orientable Witt Spaces (Abstract)
Baoxuan Zhu
Positivity Problems and Results from Combinatorial Sequences (Abstract)
16:00–16:30 Tea Break
Plenary Session 3 in Room N204 (Chair: Dongming Wang)
16:30 – 17:15 Peter Paule
Mechanical Modular Function Problem-Solving (Abstract)
17:15 – 18:00 Shaoshi Chen
Apparent Singularities of D-finite Systems (Abstract)
18:00–20:00 Banquet at Wuke Restaurant
The end
Back to Top
Tuesday, May 14
Plenary Session 4 in Room N204 (Chair: Hongbo Li)
9:00 – 9:45 David Hestenes
The Evolution and Design of Mathematics (Abstract)
9:45 – 10:30 Chee Yap
Mechanization of Mathematics: Growth of an Idea (Abstract)
10:30–11:00 Tea Break
Plenary Session 5 in Room N204 (Chair: Xiaohong Jia)
11:00 – 11:45 Jingzhong Zhang
Self-evident Automated Proving Based on Point Geometry from the Perspective of Wu's Method Identity (Abstract)
11:45 – 12:30 Falai Chen
A New Approach for Implicitization Using Moving Planes and Moving Quadrics (Abstract)
12:30–14:00 Lunch at Wuke Restaurant
Invited Session 3 in Room N202
(Chair: Wei Li)
Invited Session 4 in Room N204
(Chair: Ke Ye)
14:00–14:30 Chaolu Temuer
Applications of Wus Method in Symmetry Problems of PDEs (Abstract)
Zhiguo Liu
On a New $q$-Partial Differential Equation (Abstract)
14:30–15:00 Guiqiong Xu
Mechanical Algorithms of Painlevé Integrable Classification for Generalized Nonlinear Evolution Equations(Abstract)
Shenglong Hu
Best Nonnegative Rank-One Approximations of Tensors (Abstract)
15:00–15:30 Wenyuan Wu
Error Estimation for Linear ODE and its Applications (Abstract)
Xinzhen Zhang
SDP Relaxation Methods for Detecting $P/P0$-Tensor (Abstract)
15:30–16:00 Zhi-Yong Zhang
New Bounds and Efficient Algorithm for Sparse Difference Resultants (Abstract)
Jie Wang
On the IRGA Conjecture (Abstract)
16:00–16:30 Tea Break
Plenary Session 6 in Room N204 (Chair: Chunming Yuan)
16:30 – 17:15 Chuanming Zong
Possible Computer Proofs for Two Famous Geometry Conjectures (Abstract)
17:15 – 18:00 Hongbo Li
Spin Decompositions of 3-Dimensional Projective Transformations (Abstract)
18:00–20:00 Dinner at Wuke Restaurant
The end
Back to Top
Wednesday, May 15
Plenary Session 7 in Room N204 (Chair: Wei Li)
9:00 – 9:45 James Freitag
Transcendence Results for Automorphic Functions(Abstract)
9:45 – 10:30 Alexey Ovchinnikov
Elimination of Unknowns in Systems of Algebraic Differential Equations and Parameter Identifiability (Abstract)
10:30–11:00 Tea Break
Plenary Session 8 in Room N204 (Chair: Falai Chen)
11:00 – 11:45 George Labahn
Symbolic Summation on Rational Functions in Two and Three Variables (Abstract)
11:45 – 12:30 Franz Winkler
The Algebro-Geometric Method for Solving Algebraic Differential Equations (Abstract)
12:30–14:00 Lunch at Wuke Restaurant
Invited Session 5 in Room N202
(Chair: Chunming Yuan)
Invited Session 6 in Room N204
(Chair: Jinsan Cheng)
14:00–14:30 Ligang Liu
Path Planning for Fabricating Frame Shapes with Six-Axis Robotic Arm(Abstract)
Yao Sun
Preimage Attacks on Round-reduced Keccak (Abstract)
14:30–15:00 Dong Yu
Open and Intelligent CNC System and its Application (Abstract)
Jinwang Liu
$n$-D Polynomial Matrix Equivalence (Abstract)
15:00–15:30 Li-Yong Shen
Certified Curve Fitting and Trajectory Planning for CNC Machining with B-splines (Abstract)
Mingsheng Wang
Polynomials in Cryptography (Abstract)
15:30–16:00 Chong-Jun Li
Curve and Surface Fitting Based on the Nonhomogeneous Linear Differential System (Abstract)
Chenqi Mou
Chordal Graphs in Triangular Decomposition in Top-Down Style (Abstract)
16:00–16:30 Tea Break
Plenary Session 9 in Room N204 (Chair: Dingkang Wang)
16:30 – 17:15 Lihong Zhi
Isolating Singular Zeros of Polynomial Systems (Abstract)
17:15 – 18:00 Dongming Wang
Algorithmic Elimination Theory and Triangular Decomposition for Polynomial Systems (Abstract)
18:00–20:00 Dinner at Wuke Restaurant
The end
Back to Top
Thursday, May 16
Plenary Session 10 in Room N204 (Chair: Lihong Zhi)
9:00 – 9:45 Erich Kaltofen
Interpolation and Model Fitting With Outlier Detection: How Mathematics Mechanization/Symbolic Computation Impacts Signal Processing/Learning (Abstract)
9:45 – 10:30 Mohab Safey El Din
On the Computation of Volumes of Semi-algebraic Sets (Abstract)
10:30–11:00 Tea Break
Plenary Session 11 in Room N204 (Chair: Jinsan Cheng)
11:00 – 11:45 Hoon Hong
Multivariate Hermite Interpolation via Explicit Groebner Basis (Abstract)
11:45 – 12:30 Mark Giesbrecht
Sparse Matrices, Smith Forms and Eigenvalues (Abstract)
12:30–14:00 Lunch at Wuke Restaurant
Invited Session 7 in Room N202
(Chair: Xiaohong Jia)
Invited Session 8 in Room N204
(Chair: Dingkang Wang)
14:00–14:30 Xin Li
S-Splines: A Simple Surface Solution for IGA and CAD(Abstract)
Zhenyi Lu
Computer Aided Analysis for the Dynamical Behavior of Lotka-Volterra Systems(Abstract)
14:30–15:00 Chungang Zhu
Curve and Surface Construction Based on the Generalized Toric-Bernstein Basis Functions (Abstract)
Bo Dong
TBA (Abstract)
15:00–15:30 Na Lei
Geometric View of Deep Learning (Abstract)
Yu Wang
A Special Homotopy Continuation Method For A Class of Polynomial Systems (Abstract)
15:30–16:00 Zhouwang Yang
Topology Maintained Structure Encoding (Abstract)
Junyi Wen
Certified Numerical Real Root Isolation for Bivariate Polynomial Systems(Abstract)
16:00–16:30 Tea Break
Plenary Session 12 in Room N204 (Chair: Ruyong Feng)
16:30 – 17:15 Changgui Zhang
Algebraic Properties of $q$-Difference Operators and $q$-Summable Functions (Abstract)
17:15 – 18:00 Ziming Li
An Additive Decomposition for Logarithmic Functions (Abstract)
18:00–20:00 Dinner at Wuke Restaurant
The end
Back to Top
Friday, May 17
Plenary Session 13 in Room N204 (Chair: Ziming Li)
9:00 – 9:45 Stephan Watt
Feature Extraction from Legendre-Sobolev Approximations of Handwritten Characters (Abstract)
9:45 – 10:30 Ke Ye
How to Compare Objects of Different Dimensions? (Abstract)
10:30–11:00 Tea Break
Plenary Session 14 in Room N204 (Chair: Ke Ye)
11:00 – 11:45 Banghe Li
Hilbert 15th Problem and Ritt-Wu Method (Abstract)
11:45 – 12:30 Deepak Kapur
Groebner Bases: Universality, Parametricity and Orderings (Abstract)
12:30–14:00 Lunch at Wuke Restaurant
Invited Session 9 in Room N202
(Chair: Xiutao Feng)
Invited Session 10 in Room N204
(Chair: Jinsan Cheng)
14:00–14:30 Yang Zhang
Generalized Inverses of Ore Matrices and Applications (Abstract)
Jing Yang
A Novel Condition for Multiplicity Structure of Univariate Polynomials(Abstract)
14:30–15:00 Yang Zhang
Generalized Inverses of Ore Matrices and Applications (Abstract)
Changbo Chen
A Numerical Roadmap Algorithm for Smooth Bounded Real Algebraic Surface(Abstract)
15:00–15:30 Dmitry Shirokov
SVD and Hyperbolic SVD for Obtaining Solutions of $SU(2)$ Yang-Mills Equations (Abstract)
Kai Jin
On the Complexity for Computing the Topology of an Algebraic Space Curve with Singularities(Abstract)
15:30–16:00 Dong Lu
Efficient Algorithms for Computing Parametric GCD (Abstract)
16:00–16:30 Tea Break
Plenary Session 15 in Room N204 (Chair: Zhuojun Liu)
16:30 – 17:15 Shuhong Gao
Efficient Fully Homomorphic Encryption Schemes (Abstract)
17:15 – 18:00 Yaotsu Chang
Algebraic Decoding of the Quadratic Residue Codes (Abstract)
18:00–20:00 Dinner at Wuke Restaurant
The end
Back to Top