ASCM 2000 Symposium Program


Sunday 17th December

15:00- Registration
17:00-19:00 Reception Party

Monday 18th December

09:00-09:40 Opening Ceremony
09:40-10:40 Invited Talk: Resolution of Polynomial Systems by Daniel Lazard (Université Paris VI, France)
10:40-11:00 Coffee Break
11:00-11:30 Approximate GCD of Multivariate Polynomials by L. H. Zhi and M.-T. Noda (Japan)
11:30-12:00 Subresultants with the Bézout Matrix by X. Hou and D. Wang (China and France)
12:00-13:00 Lunch
13:00-13:30 Parallel Coset Enumeration Using Threads by G. Havas and C. Ramsay (Australia)
13:30-14:00 Generating Power Series of Coloured Polylogarithm Functions and Drinfel'd Associator by M. Bigotte, G. Jacob, N. E. Oussous, and M. Petitot (France)
14:00-14:30 Plotting Algebraic Space Curves by Cluster Computing by W. Schreiner, C. Mittermaier, and F. Winkler (Austria)
14:30-15:00 Optimally Extending Bistandard Graphs on the Orthogonal Grid by T. Calamoneri, R. Petreschi, and Y. Liu (Italy and China)
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-15:50 Gröbner Bases in Polynomial Rings over Von Neumann Regular Rings by Y. Sato and A. Suzuki (Japan)
15:50-16:10 Another Attempt for Parallel Computation of Characteristic Sets by I. A. Ajwa, P. S. Wang, and D. Lin (USA and China)
16:10-16:30 Zero Decomposition Algorithms for Systems of Polynomial Equations by D. K. Wang (China)
16:30-16:50 Integer Roots for Integer-Power-Content Calculations by D. J. Jeffrey, M. W. Giesbrecht, and R. M. Corless (Canada)
16:50-17:10 Semi-Algebraic Approach to Piano Movers' Problem by N. Tongsiri and D. Richardson (England)
17:10-17:30 One-Dimensional Radio Broadcast Problem by S. Fujita (Japan)
18:00-21:00 Conference Dinner

Tuesday 19th December

09:00-10:00 Invited Talk: Single Axioms: With and Without Computers by William McCune (Argonne National Laboratory, USA)
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00 Homomorphism Theorem and Unreachability for Omega Rewriting Systems by K. Akama, H. Mabuchi, and Y. Shigeta (Japan)
11:00-11:30 Logic Programming --- Taking Advantage of Symmetry by J. Wu (Germany)
11:30-12:00 The Degree of Certainty in Automated Uncertainty Reasoning by G. Hu (China)
12:00-13:00 Lunch
13:00-13:30 Efficient Implicitization of Rational Surfaces by Moving Planes by M. Zhang, R. Goldman, and E. W. Chionh (USA and Singapore)
13:30-14:00 Fast Computation of Distance between Two Disjoint 2D Convex Regions with Curved Boundaries by W. Wang, B. A. Barsky, and X. Li (China and USA)
14:00-14:30 G1 Continuous Conditions of Bicubic B-spline Surfaces by X. Shi and Y. Zhao (China)
14:30-15:00 Ordering in Solving Systems of Equations by K. Jiang and X.-S. Gao (China)
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-16:00 Automated Theorem Proving in Projective Geometry with Bracket Algebra by H. Li and Y. Wu (China)
16:00-16:30 Equi-Cevaline Points of Triangles by L. Yang and Z. Zeng (China)
16:30-16:50 Higher Order Pre-Unification on Intuitionistic Proof Nets by S. Matsuoka (Japan)
16:50-17:10 Quantum Self-Dual Codes and Symmetric Matrices by V. D. Tonchev (USA)
17:10-17:30 A Stability and Diversity Analysis on a Mathematical Model of the Interaction between HIV and T-Cell CD4+ by Y. Ishida (Japan)

Wednesday 20th December

09:00-10:00 Invited Talk: Extension of Mathematics Mechanization Theory in Algebraic Case to Differential Case by Wen-Tsün Wu (Chinese Academy of Sciences, China)
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00 On the Differential-Integral Analogue of Zeilberger's Algorithm to Rational Functions by H. Q. Le (Canada)
11:00-11:30 A Computer Algebra Approach for Solving Singularly Perturbed Initial Value Problems by R. Khanin (UK)
11:30-12:00 Travelling Wave Solutions to the Two-Dimensional Dissipative-Dispersive Nonlinear System with Maple by Z.-B. Li (China)
12:00-13:00 Lunch
13:00-13:30 Algebraic Surface Blending Using Wu's Method by F. Chen, J. Deng, and Y. Feng (China)
13:30-14:00 Filling Holes with Piecewise Algebraic Surfaces by C. Chen, F. Chen, J. Deng, and Y. Feng (China)
14:00-14:30 Global Superconvergence for Blending Surfaces by Boundary Penalty plus Hybrid FEMs by Z. C. Li and N. N. Yan (China)
14:30-15:00 Determinant Formulas for Inhomogeneous Linear Differential, Difference and q-Difference Equations by Z. Li (China)
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-16:00 Some Conclusions for (2+1)-Dimensional Generalized KP Equation by Z.-Y. Yan and H.-Q. Zhang (China)
16:00-16:30 Darboux Transformation and Soliton-Like Solutions for Dispersive Long Wave Equations by E. Fan (China)
16:30-17:00 Local Geometric Structures and Bifurcations of a Polynomial Differential System from a General Multi-Molecular Reaction by X. Hou, R. Yan, and W. Zhang (China)
17:00-17:20 Reduced Form of Yang-Mills Equations of SU(2) on R(2,2) by H. Shi (China)
17:20-17:40 A Parallel Approach of the Constrained Normal Form of a Perturbed Keplerian Hamiltonian by A. Blaga (France)

Thursday 21st December

09:00-10:00 Invited Talk: Exactly 20 Years of Maple by Gaston H. Gonnet (Federal Institute of Technology Zurich, Switzerland)
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00 Dragonfly: A Java-Based IAMC Client Prototype by W. Liao and P. S. Wang (USA)
11:00-11:20 The Mathematical Software Implementation for Computational Algebra and Number Theory by M. Kolodnytsky, A. Kovalchuk, S. Kuryata, and V. Levitsky (Ukraine)
11:20-11:40 Mathematical Computing on Network by L. Li and X. Zou (China)
12:00-13:00 Lunch
Afternoon Excursion